O mně

Dětské akordeony a harmoniky

Dětské akordeony Ve Frankfurtu nad Mohanem se koná každoročně veletrh hudebních nástrojů z celého světa.  V roce 1984 vystavoval závod Harmonika Hořovice, který byl součástí výrobního a odbytového traktu Československé hudební nástroje, oborový podnik Hradec Králové, v kategorii...
Celý článek

Karel Irmann nastoupil v září roku 1949 do učebního poměru hudební nástrojař- mechanik tahacích harmonik v Hořovicích. Po půlroční výuce v Hořovicích se vzniklé středisko pracu­jícího dorostu (3PD) přestěhovalo v únoru 1950 do Písku. Po vyučení rok v Písku, v dílně kde byly vyráběny jednořadé a dvou­řadové diatónické měchové harmoniky. Tyto harmoniky jsou vyba­veny jednou nebo dvěma diatónickými stupnicemi, a proto jsou la­děny přirozeně.

Po roce byl národním podnikem Harmonika Písek vyslán do Průmyslové školy výroby hudebních nástro­jů v Kraslicích. Po sedmi letech práce ve vývojové konstrukci závodu Harmonika Hořovice přešel z podnětu Karla Děkana, tehdejšího vedoucí­ho základního výzkumu při oborovém podniku Československé hudeb­ní nástroje, jako výzkumný pracovník pro obor akordeony, harmo­niky a ústní harmoniky pod generální ředitelství Československé hudeb­ní nástroje Hradec Králové s detašovaným pracovištěm Hořovice. Za zmínku stojí spolupráce při realizaci a konečném dola­dění čtvrttónového miniharmonia dle návrhu pana F. A. Marika z Plzně hlavně proto, že na tento nástroj mohly být hrány skladby ve čtvrttónovém ladění dle jím navrhované notace.

Zdroj: https://podbrdsko-encyklopedie.cz/cz/irmann-karel/